Szkło bardzo mocno i trwale wpisało się w trendy nowoczesnej architektury. Służy nie tylko do aranżacji wnętrz. Jest też popularnym materiałem do tworzenia konstrukcji zewnętrznych, typu balustrady na taras czy szklane zadaszenia. Architekci projektują ze szkła coraz śmielsze konstrukcje. W tym artykule podpowiemy, jak bezpiecznie zrealizować wizję architekta w odniesieniu do szkła - czyli co to jest bezpieczne szkło.
Szkło jest obecne w każdym wnętrzu. Kto z nas nie ma w domu lustra.. Od pewnego czasu w mieszkaniach i domach stosuje się szkło wielkoformatowe, którego używa się do tworzenia drzwi, luster na całe ściany, ale także ścian wykonanych ze szkła. Dziś skupimy się na aspekcie bezpieczeństwa w odniesieniu właśnie do tych dużych elementów szklanych, bo one wymagają największej precyzji na każdym etapie realizacji.
Już na etapie projektowania szklanych ścian rodzą się pytania od klientów dotyczące bezpieczeństwa. Cenimy te pytania, bowiem w odniesieniu do każdej, małej i dużej konstrukcji ze szkła, bezpieczeństwo jest szczególnie ważne. Pamiętajmy, jeśli mówimy „szklana ściana”, to mamy na myśli ścianę działową. Szkło nie powinno być stosowane jako konstrukcja nośna, wpierająca sufit czy dźwigająca antresolę. Dlaczego? Szkło, choć jest materiałem mocnym i trwałym, nie powinno być poddawane nadmiernym napięciom i naprężeniom, szczególnie działającym z góry, bezpośrednio na rant tafli. Nie powinno też wchodzić w kolizję ze ścianą, sufitem czy podłogą. Dlatego szklane konstrukcje montuje się zawsze przy zachowaniu tzw. luzu technologicznego pomiędzy szkłem, a np. ścianą czy podłogą.
Zacznijmy od doboru odpowiedniego rodzaju szkła. Szkło hartowane poddaje się obróbce w wysokiej temperaturze (nawet do 660 stopni Celsjusza). Dzięki niej zmienia się struktura wewnętrzna szkła, które staje się bardziej odporne na uszkodzenia, twardsze i bezpieczne. Szkło hartowane może być przezroczyste (float, optiwhite) lub barwione w masie w kolorach: brąz, grafit, czarny czy zielony. Szkło hartowane, jeśli ulegnie rozbiciu, zamienia się w drobne, ale nieostre kawałki (opisane w normie PN-EN 12150-1 -szkoło w budownictwie). Szkło z powodzeniem stosuje się do budowy szklanych ścianek prysznicowych, jak również dużych przeszkleń w salonach lub powierzchniach biurowych. Jednak do realizacji wielkoformatowych, skomplikowanych szklanych zabudów, gdy istnieje ryzyko upadku z wysokości, polecamy szkło laminowane, które jest zabezpieczone folią VSG (poli-winylo-butyralową).
Szkło z folią VSG może składać się z dwóch lub więcej tafli. Tafle szkła łączy się ze sobą za pomocą jednej lub wielu folii PVB o grubości 0,38 mm. Szkło laminowane, w przypadku rozbicia, pozostaje na swoim miejscu, jest bowiem przyklejone do folii. Kolejnym jego atutem w przypadku zastosowania go do budowy szklanych ścian, jest jego wysoka dźwiękochłonność. Szkło VSG występuje w wersji klasycznej (przezroczystej, matowej lub kolorowej) lub w designerskiej linii Tex Glass, w której szkło wypełnione jest efektownymi tekstyliami lub siatkami z metali.
Nowoczesne, tzw. bezbrodzikowe kabiny prysznicowe, to nic innego, jak układ przestrzenny jednej lub kilku szklanych ścianek działowych z drzwiami lub bez (ścianki walk-in). Co ma wpływ na bezpieczeństwo takiej kabiny? Oprócz odpowiedniego szkła, oczywiście odpowiednie mocowania i sposób montażu.
Szkło hartowane do kabin i ścianek prysznicowych powinno mieć grubość min. 8 mm. Grubość szkła jest ważna dla stabilności kabiny. Eliminuje drżenie zabudowy podczas korzystania z niej. Klasycznym materiałem do kabin jest szkło przezroczyste (float, optiwhite lub Timeless z powłoką antykorozyjną, ograniczającą korozję szkła oraz tworzenie się osadów i zacieków). Kabinę można też zabezpieczyć powłoką hydrofobową i olejofobową ENDURO, która ułatwi czyszczenie szkła. Coraz modniejsze są szkła kolorowe lub z motywem graficznym. Na takie zabudowy stosuje się szkło hartowane podwójne o grubości 2x4 mm klejone folią kolorową lub z folią bezbarwną z nadrukiem UV wewnątrz laminatu.
Mocowania zastosowane do kabin powinny być dedykowane do szkła i odporne na wilgoć panującą w łazience. Do realizowanych przez nas kabin stosujemy najlepsze jakościowo, okucia z mosiądzu lub stali nierdzewnej - bardzo trwałe i nie zmieniające koloru. Dostępne są w kolorach: chrom, satyna, czarny, złoto. Często proponujemy też klientom nietypowe, niestandardowe rozwiązania konstrukcyjne, dopasowane do projektowanego wnętrza.
Odpowiedni sposób montażu szkła do kabiny prysznicowej jest kluczowy. Ma bezpośredni wpływ na jej stabilność i bezpieczeństwo. Najczęściej szklane ścianki prysznicowe mocujemy bezpośrednio do muru w tzw. mocowaniach punktowych lub w profilach. Wówczas dodatkowo stabilizujemy je wspornikami. Drzwi do kabiny prysznicowej montujemy na zawiasach jednostronnie unoszonych, wahadłowych. Elementy stałe kabiny uszczelniane są silikonem sanitarnym Soudal. Do uszczelnienia drzwi stosujemy przezroczyste uszczelki i progi.
Nie ulegajmy zanadto stereotypowemu przekonaniu o kruchości szkła. Drzwi szklane ze szkła hartowanego są bezpieczne i trwałe. Nie uszkodzi ich nawet przeciąg, który bardzo mocno je zatrzaśnie. Dlaczego tak się dzieje? Przede wszystkim szkło hartowane, z którego wykonujemy drzwi, jest odporne na naprężenia i nawet silne uderzenia. Drugim czynnikiem mających wpływ na trwałość drzwi to zastosowanie odpowiednich zawiasów, a także systemów przesuwnych. No i oczywiście odpowiedni, poprawny, dostosowany do wymogów drzwi szklanych, montaż. Wszystko to ma bezpośredni wpływ na bezpieczeństwo drzwi oraz na ich długie, bezawaryjne użytkowanie.
Jakie zawiasy będą odpowiednie do szklanych drzwi? Od lat stosujemy bardzo wytrzymałe i dostosowane do szkła zawiasy ze stali nierdzewnej, mosiądzu i aluminium. Zwracamy uwagę na to, że każdy zawias ma swój maksymalny udźwig. Producent określa też minimalną i maksymalna szerokość tafli szkła, do której zawias można zastosować. Także grubość szkła hartowanego musi być dostosowana do wielkości skrzydła drzwiowego. Stosowane przez nas okucia są sprawdzone i zapewniają długą i bezinwazyjną pracę.
Balustrady szklane zabezpieczające schody czy taras wymagają zastosowania bezpiecznego szkła hartowanego, szkła monolitycznego o grubości minimum 12 mm lub szkła klejonego folią o grubości 2x6 mm, 2x8 mm lub 2x10 mm. Grubość szkła zależna jest od wielkości formatek oraz możliwości ich montażu. Szkło hartowane pojedyncze o grubości 12 mm jest odporne na naprężenia i uderzenia, ale w przypadku rozbicia rozsypie się, jak szyba samochodowa. W przypadku rozbicia szkła dwuwarstwowego klejonego folią, folia utrzyma rozbite szkło na miejscu i tym samym sprawi, że cała tafla pozostanie na miejscu. Jest to szczególnie istotne i wymagane przy balustradach umiejscowionych na wysokości. W przypadku pęknięcia takiego szkła, folia utrzyma nawet człowieka, który wpadł na taką balustradę i nie pozwoli mu spaść.
Najczęściej balustrady szklane montowane są bez poręczy, jednak na życzenie klienta możemy wykonać poręcz ze stali nierdzewnej lub delikatny nakładany profil w dowolnym kolorze. Balustrady szklane możemy mocować w aluminiowych profilach lub na mocowaniach punktowych.
Sposób montażu jest bardzo ważny dla bezpieczeństwa i można go dokładnie określić dopiero podczas pomiaru. Konstrukcja wsporcza w miejscach montażu szkła musi zapewniać stabilność i trwałość zabudowy.
Balustrady całoszklane wykonujemy ze szkła o grubości np. ESG VSG 8.8.4 mm - co oznacza: tafle szkła grubości 2x8 mm klejone 4 warstwami folii - grubość takiego szkła to 17,52 mm. Przy zastosowaniu cieńszego szkła zalecana jest poręcz oraz słupki. Wówczas szkło mocujemy do ścian.
Pisaliśmy wyżej o właściwościach szkła hartowanego i laminowanego, rodzajach zawiasów i mocowań, które mają wpływ na trwałość i bezpieczeństwo zabudów szklanych. Chcemy jednak zwrócić uwagę na jeszcze inny aspekt bezpiecznego szkła - na jego jakość.
W INTERIOR GLASS pracujemy wyłącznie ze szkłem posiadającym certyfikację i spełniającym normy budowlane. Wybieramy szkło o najwyższej jakości, co przekłada się także na jakość wykonania. Współpracujemy z jednym z największym w Polsce zakładem obróbki szkła - Fabryką Dubiel Vitrum. Naszymi dostawcami szkła są największe europejskie huty tj. Saint-Gobain, Pilkington. Nowoczesny park maszynowy zapewnia najwyższą jakość obróbki szkła.
Realizujemy szklane ściany działowe, kabiny prysznicowe, lustra, szklane balustrady i zadaszenia, a także ciekawe formalnie szklane meble. Jeśli możemy wykonać ze szkła coś dla Ciebie lub Twojego zleceniodawcy - napisz do nas.