Szklane elementy wystroju wnętrza już nie pełnią wyłącznie funkcji dekoracyjnej. Współczesna architektura tworzy ze szkła odważne przestrzenne konstrukcje akcentując wymiar funkcjonalny szkła. Dziś opowiemy Wam, w jaki sposób szkło kształtuje przestrzeń mieszkania czy domu i jak to się przekłada na funkcjonalność pomieszczenia.
Niezaprzeczalnym walorem szkła jest jego przezierność połączona z efektem odbicia (zwierciadła). W zależności od tego, jaki kolor ściany będzie się znajdował za taflą szkła i jak zagramy światłem, zyska ono walory lustra odbijającego obraz lub np. „niewidzialnej” ściany wpuszczającej światło do wydzielonej szkłem przestrzeni. Tu wyłania się funkcjonalność szklanej ściany - oprócz oczywistej - podziału przestrzeni - dodatkowo zyskujemy doświetlenie i efekt powiększenia przestrzeni, który możemy uzyskać odpowiednio wykorzystując wspomniany efekt zwierciadła. A to tylko niektóre walory szklanych konstrukcji, o których warto wiedzieć.
Każdy z nas dobrze kojarzy wnętrza biurowe lub mieszkalne mające zabudowy szklane w postaci ścian ze szkła, wielkoformatowych szklanych drzwi przesuwnych czy loftowych drzwi podzielonych charakterystycznymi szprosami. Decydując się na któreś z tych rozwiązań, kierujemy się przede wszystkim ich użytecznością, a walor estetyczny jest dodatkowym, choć mocnym, atutem.
Szklane zabudowy tego typu stosowane są głównie dla wydzielenia przestrzeni. W mieszkaniach, w których jest potrzeba stworzenia dodatkowego pomieszczenia lub odgrodzenia pewnej strefy funkcjonalnej (np. garderoby czy stanowiska do pracy), szklane ściany są niezawodne. W zależności od rodzaju i koloru szkła, ściany przepuszczą naturalne światło do wygrodzonych miejsc lub wizualnie stonują oddzieloną przestrzeń, a nawet jednostronnie lub obustronnie ją zasłonią.
Szklane drzwi i ściany to częsty element w re-aranżowanych mieszkaniach w starych kamienicach lub blokach z małymi oknami. Przeszklone drzwi wpuszczą światło np. do ciemnego przedpokoju czy kuchni bez okna. Pięknie rozprowadzą też światło między pomieszczeniami ułożonymi w tzw. amfiladzie. Po pierwsze - przez odbicie od szklanych tafli światła wpadającego przez okno, po drugie - przez przepuszczalność światła przez szkło tworzące drzwi.
Kiedy jeszcze warto zainwestować w ścianę działową ze szkła? Otóż wtedy, kiedy chcemy „odgrodzić” się od dźwięków!
Wiele osób nie docenia właściwości tłumienia dźwięków, jakie ma szkło. Jeśli myślimy o wyciszeniu mieszkania czy pokoju, raczej jako pierwszy pojawia się pomysł użycia paneli akustycznych lub specjalistycznych płyt akustycznych, rzadziej pianki akustycznej. Tymczasem szkło ma nam wiele do zaoferowania w tym temacie.
Jak już pisaliśmy w artykule Bezpieczne szkło przy projektowaniu wnętrz, najlepsze właściwości dźwiękochłonne posiada szkło laminowane.
Dlaczego akurat szkło laminowane? Wynika to z jego konstrukcji. Składa się ono z dwóch lub więcej tafli szkła połączonych folią PVB. Dzięki odpowiednim technikom konstruowania szkła laminowanego można osiągać izolacyjność akustyczną (Rw) powyżej 50dB. Jeśli zależy nam na zwiększeniu właściwości tłumienia o 2-5 dB, można zastosować w szkle laminowanym klika folii o dużej sprężystości. Dodatkowo można zastosować listwy montażowe z wypełnieniem IsoSound, które tłumią fale dźwiękowe.
Nie będziemy dziś pisać o lustrach czy lustrzanych ścianach. Poświęcimy temu oddzielmy artykuł. Dziś skupimy się na niedocenianych jeszcze dekorach ze szkła, a dokładniej, na wykonanych ze szkła geometrycznych mozaikach o różnej wielkości i kolorystyce. Te, same w sobie, są niezwykle efektowne, ale również bardzo funkcjonalne. Mogą „powiększać” przestrzeń, doświetlać ją, a także stanowić praktyczną dekorację w kuchni, jadalni czy łazience, którą w dodatku łatwo się czyści.
Ciemne dekory optycznie nadają ścianie głębii. Odpowiednio zastosowane np. na pasie technicznym pomiędzy jasnymi meblami kuchennymi, we wnęce lub szczytowej ścianie otoczonej białymi ścianami, powiększają optycznie przestrzeń wywołując wrażenie „cofnięcia” ściany. Dodatkowo, w zależności od kąta padania światła naturalnego lub sztucznego, efektownie odbijają światło, tworząc coś w rodzaju geometrycznej, świetlistej mozaiki.
Jasne dekory z kolei nadają czystości i elegancji wnętrzu. Odbijające się od nich światło doświetli pomieszczenie, ale nie spowoduje aż takiego efektu powiększenia przestrzeni, jak wspomniane ciemne szklane dekory. Tu raczej uzyskamy piękny efekt przestrzennej, mieniącej się odbitym światłem struktury. Wspaniałej dekoracji do wnętrz stawających na elegancję i blask. Dekoracji praktycznej, bo łatwej w utrzymaniu czystości, tym samym nadającej wrażenia czystości całemu wnętrzu.
Pracujemy ze szkłem od lat. Znamy jego zalety, ale i słabe strony. Nasza wiedza techniczna o szkle pozwala nam na oryginalne, a zarazem bardzo praktyczne aranżowanie przestrzeni z wykorzystaniem szklanych konstrukcji i dekoracji.
Jeśli projektujesz właśnie dla kogoś mieszkanie lub dom i szukasz specjalistycznej wiedzy o szkle i jego zastosowaniu, napisz do nas. Pomożemy Ci dobrać odpowiednie rozwiązania, a następnie stworzymy oraz zamontujemy ujęte w projekcie szklane elementy wystroju wnętrza lub elewacji. Chętnie też realizujemy zlecenia dla klientów indywidualnych, którzy marzą o praktycznym i efektownym zastosowaniu szkła w swoim domu. Zachęcamy do kontaktu.