Lustro jest zdecydowanie najpopularniejszym szklanym produktem stosowanym do aranżacji wnętrz. Poprzez wielość i różnorodność dostępnych form, zyskuje coraz więcej zastosowań, nie tylko w łazience czy przedpokoju. Jednak czy lustra pasują do każdego miejsca i pomieszczenia? Kiedy zastosowanie lustra może być kłopotliwe, a nawet estetycznie niewskazane?
Lustra wspaniale sprawdzają się w większości pomieszczeń. Tradycyjnie spotkamy je w łazience nad umywalką, w przedpokoju, w sypialni nad toaletką. Modne są także szafy przedpokojowe i do sypialni z lustrzanymi taflami zamiast tradycyjnych frontów. W zależności od tego, czy chcemy z lustra uczynić funkcjonalne zwierciadło, ozdobę czy element powiększający optycznie mieszkanie, odpowiednio projektujemy lustra i dobieramy ich rodzaj.
Zanim przejdziemy do anty-przykładów zastosowania luster, przypomnijmy kilka zasad dotyczących stosowania lustra w domu, wynikających z ostatnich naszych obserwacji.
Ujmując ten punkt z większą precyzją - nie każde lustro jest dostosowane do wilgotnych pomieszczeń. Mamy tu na myśli lustra produkowane dawniej, lustra pamiątkowe, po naszych przodkach. Nawet jeśli zakładamy, że dobrze by wyglądały w naszej łazience, nie warto ryzykować. Nie mamy pewności czy są dostosowane do przestrzeni o dużym natężeniu wilgoci.
Obecnie produkowane lustra są przystosowane zarówno do pomieszczeń "suchych", jak i "mokrych". Każde oferowane przez INTERIOR GLASS lustro jest odporne na wilgoć, działanie wysokich temperatur i dodatkowo może też posiadać specjalną powłokę zapobiegającą osadzaniu się pary wodnej na tafli, co znacząco ułatwia korzystanie z niego oraz czyszczenie. Kupując nasze lustra znajdziesz też na odwrocie oznaczenie, że jest to produkt ekologiczny.
Planując lustro w mieszkaniu unikajmy miejsc, w których istnieje ryzyko stłuczenia lub uszkodzenia szkła. Oczywiście współczesne lustra są podklejone specjalną folią zabezpieczającą taflę przed wypadnięciem, ale po co kusić los. Gdzie zatem nie wato umieszczać lustra? Przede wszystkim tam, gdzie istnieje ryzyko kolizji z innymi elementami, typu otwarte drzwi, okno, drzwiczki szafki, a nawet krzesło czy fotel. Wymienione „kolizyjne” elementy domu mogą być niebezpieczne dla lustra, szczególnie jeśli posiadają wystające metalowe lub aluminiowe elementy, typu klamka czy uchwyt. Planujmy zatem lustro tam, gdzie nie jest ono narażone na potencjalne tłuczenie przez otwierające drzwi czy ruchome meble.
Lustro to przede wszystkim zwierciadło. Nie ukrywajmy, lubimy się w nim przeglądać, a przy aranżacji wnętrz, świadomie odbijać w nim te elementy mieszkania, które spowodują wrażenie przestrzenności i optycznego powiększenia pomieszczenia. Jednak czy jest coś, czego lepiej w lustrze nie odbijać?
Wyobraźmy sobie lustro na wprost sedesu, ukazujące muszlę klozetową w pełnej okazałości. A może lustro w przedpokoju, umieszczone na suficie, niedyskretnie zdradzające kto z naszych gości zaczyna powoli łysieć. Choć lustro jest dość uniwersalnym elementem wyposażenia wnętrza, to jednak nie wszędzie podkreśli walory estetyczne mieszkania.
Niebezpieczne i męczące może się okazać lustro usytuowane na ścianie znajdującej się blisko południowego okna, gdzie w ciągu dnia mocno operują promienie słoneczne. Jeśli promienie będą intensywnie odbijać się w zwierciadle, uzyskamy niebezpieczny efekt oślepienia, nie wspominając już o ryzyku pożaru. Buforem w tej sytuacji może być zastosowanie lustra przyciemnianego, które stonuje agresywne promienie oraz dodatkowo osłonięcie okna, jeśli nadal promienie będą razić. Ale, co do zasady, lepiej porostu unikać takiego umiejscowienia lustra. Staramy się też nie umieszczać luster na przeciwko siebie. Efekt kaskadowego, wzajemnego odbicia luster będzie męczący i dezorientujący.
Przede wszystkim warto sobie wyobrazić, co będzie się odbijać w lustrze. Nie zawsze da się to dokładnie określić bazując na samym projekcie wnętrza. Doświadczeni architekci ratują nasze wnętrze przed ukazaniem w lustrze elementów, które warto ukryć. Jeśli planujemy lustro w mieszkaniu już umeblowanym, warto zrobić sobie ćwiczenie z lusterkiem i przez nie zobaczyć, co się będzie odbijać w lustrze, w miejscu, gdzie je planujemy powiesić lub przykleić. Dodatkowo warto sprawdzić czy lustro nie będzie narażone na kolizję z innymi przedmiotami czy drzwiami.
Kuchnia, szczególnie zamknięta, to miejsce gdzie od piekarnika, kuchenki i gotujących się na niej potraw, mocno odczuwalna jest wilgoć i gorąca para. Co prawda odpowiednie lustro zniesie te warunki bardzo dobrze, ale zazwyczaj w kuchni jednak się luster unika. Dlaczego? Po pierwsze, funkcjonalnie, jako zwierciadło, jest nam ono w kuchni zbyteczne. Po drugie, klasyczne lustro, może nas zwyczajnie rozpraszać podczas gotowania. A w kuchni, chwila nieuwagi, może się skończyć np. oparzeniem lub upuszczeniem ulubionego makaronu.
Nie oznacza to, że „luster” nie stosuje się w ogóle w kuchni. W celu uatrakcyjnienia tego pomieszczenia i uzyskania bezpiecznego efektu odbicia, dobrze sprawdzają się szklane dekory i panele. Będą one stawić niebanalną dekorację, która nadmiernie nie rozproszy uwagi gotującego.
Z tego samego powodu, unika się nadmiernie wyeksponowanych luster w pomieszczeniach, gdzie szukamy skupienia - takich jak gabinet do pracy czy prywatna biblioteko-czytelnia. Lustro bowiem mocno absorbuje naszą uwagę, szczególnie jak jest szansa ujrzenia w nim naszego odbicia. To silniejsze od nas. Stąd też lustro zawsze będzie miało naturalna przewagę nad innymi ozdobami w domu.
Jeśli marzysz o oryginalnym w formie lustrze, lustrzanej ścianie lub zwierciadle w bardziej klasycznym stylu, napisz do nas. Chętnie zrealizujemy Twoją wizję lub pomożemy Ci zaprojektować i zrealizować lustro na miarę Twojego wnętrza.