Szkło to wyjątkowy materiał. Pięknie prezentuje się niemal w każdym wnętrzu i można je wielokrotnie przetwarzać bez utraty jego właściwości. Co ważne, jest również ekologicznym materiałem. Te cechy, w dobie zrównoważonego rozwoju i odpowiedzialnego aranżowania wnętrz użytkowych sprawiają, że coraz częściej ekologiczne szkło pojawia się nie tylko w przestrzeniach publicznych, ale też w domach i mieszkaniach prywatnych.
Najważniejszym surowcem przy produkcji szkła jest… piasek. To, jakie konkretne właściwości ma szkło, zależy od jakości piasku użytego do jego produkcji. Najbardziej pożądany jest oczywiście surowiec oczyszczony, pozbawiony niepotrzebnych dodatków. W pełni ekologiczny! Oprócz piasku niezbędna jest także soda, mączka wapienna oraz potaż (węglan potasu). Możliwe jest wykorzystywane stłuczki szklanej do produkcji nowego szkła, co ogranicza konieczność używania "świeżych" surowców. Jeśli zależy nam na otrzymaniu szkła o konkretnej barwie, należy zastosować również barwniki, które pozyskiwane są z naturalnych źródeł.
Wspomniana mieszanka surowców jest podgrzewana w specjalnym piecu do temperatury 1500 stopni Celsjusza. W procesie topnienia powstaje ciekła masa szklana, w której nie ma pęcherzyków powietrza. Następnie z powstałej masy mogą być formowane dowolne przedmioty. W zależności od oczekiwanego rezultatu i zaprojektowanego przedmiotu, stosuje się metodę float, prasowania lub dmuchania.
Metoda float wykorzystywana jest do tworzenia tafli szkła używanych np. do luster czy szyb. Szkło jest wylewane na płynną cynę, po której się rozpływa, tworząc gładką, równomierną taflę. Metoda prasowania wykorzystuje działanie tłoków, które wtłaczają masę do konkretnej formy. W taki sposób mogą powstawać szklane dekory, płyty szklane do mebli, ale również słoiki, butelki czy naczynia żaroodporne.
Metoda dmuchania jest prawdopodobnie najbardziej widowiskowa: wielu artystów specjalizuje się w pokazach dmuchania masy szklanej. W wyniku takiego procesu powstają butelki, wazony, kieliszki, a także bombki, figurki czy wszelkie ozdoby szklane. Po ochłodzeniu uformowanej masy, przychodzi czas na obróbkę końcową i powstają piękne szklane formy.
Od lat ekolodzy nakłaniają nas do segregacji odpadów, które następnie trafiają do recyklingu. Mało, kto wie, że szkło jest produktem wręcz idealnym do recyklingu. Może być bowiem w nieskończoność poddawane przetwarzaniu i to bez utraty jakości, czego nie można powiedzieć o żadnym innym materiale. Oznacza to, że każda butelka, słoik czy szyba, jeśli zostaną poddane odpowiednim procesom, mogą zostać w całości wykorzystane do stworzenia nowych produktów o właściwościach identycznych z poprzednim produktem. To daje wielkie korzyści dla środowiska. Pozwala ograniczyć wydobycie piasku kwarcowego, wapienia oraz pozostałych surowców, których zasoby na naszej planecie nie są nieskończone. Oprócz tego, odzyskiwanie szkła z recyklingu wymaga mniej energii, niż wytwarzanie nowego. Szacuje się, że w ten sposób można zaoszczędzić nawet do 70% energii i dodatkowo zredukować emisję CO2.
Szkło odgrywa coraz większą rolę w architekturze i wystroju wnętrz, co powodowane jest nie tylko kwestiami ekologicznymi, ale również walorami estetycznymi. Nowoczesne budynki charakteryzują się dużymi przeszkleniami, które doskonale się prezentują, ale również zapewniają dostęp do naturalnego światła, zmniejszając zużycie energii niezbędnej do ogrzewania pomieszczeń oraz ich doświetlania. Coraz częściej projektanci sięgają po tzw. inteligentne rozwiązania, bazujące np. na szkle elektrochromowym, samodzielnie regulującym poziom zaciemnienia i temperaturę w pomieszczeniach.
Szkło pochodzące z recyklingu staje się ważnym elementem nowoczesnego podejścia do architektury i aranżacji, jaką jest zrównoważone wykorzystywanie surowców i projektowanie zgodnie z naturą. Szkło doskonale komponuje się z obowiązującą od lat modą na naturalne materiały oraz minimalistyczne formy.
Projektanci doceniają także funkcjonalność szkła, które może być wykorzystywane do tworzenia przedmiotów codziennego użytku, ale również blatów, dekorów na ściany, stołów, ścian działowych, kabin prysznicowych czy bezpiecznych szklanych balustrad.
Szkło we wnętrzu poprawia komfort życia - szklane ściany, przepierzenia czy ścianki działowe sprawiają, że przestrzeń wydaje się większa i jest zdecydowanie lepiej doświetlona. Szkło prezentuje się doskonale wewnątrz i na zewnątrz budynku, tworząc przyciągający spojrzenia element elewacji i wpływając na postrzeganie bryły budynku.
Wiele materiałów stosowanych do wykańczania wnętrz, które nie podlegają recyklingowi, możemy zastąpić ekologicznym szkłem. Przykładowo, zamiast tradycyjnych płytek ceramicznych do łazienki można zastosować efektowne dekory ze szkła. Podobnie w przypadku płytek w kuchni, zamiast nich można użyć szklanych dekorów w postaci geometrycznej mozaiki ze szkła, a zamiast płyty z plexi chroniącej ścianę nad blatem, zastosować wielkoformatowy panel ze szkła hartowanego. Panel może być jednobarwny lub posiadać dowolny motyw graficzny i oczywiście wykonywany jest na wymiar.
Kreatywne wykorzystywanie szkła daje nieskończenie wiele możliwości aranżacyjnych, nadających pomieszczeniom i budynkom unikalnego charakteru. Nowoczesna szklana zabudowa, niezależnie od tego, czy mówimy o szklanych ścianach czy kabinach prysznicowych, oprócz tego, że jest ekologiczna, jest w pełni bezpieczna i trwała.
Jeśli chcesz wyróżnić swoje wnętrze, a jednocześnie chronić środowisko przez nadmiernym zaśmieceniem, szkło jest materiałem, który na to pozwoli. Skontaktuj się z nami. Podpowiemy, jak to zrobić, by zyskać nietuzinkową aranżację z zastosowaniem ekologicznego szkła.